TÜRKİYENİN EN İYİ 10 RAFTİNG BÖLGESİ

TÜRKİYENİN EN İYİ 10 RAFTİNG BÖLGESİ

Rafting, raft adı verilen botlarla (sallarla), debisi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, 4 ile 6 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Bu sporda akarsular zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar. 6. derece en zor parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları denir.

Özellikle bahar aylarında dağlardaki karların erimesi ile birlikte akarsuların debisi (akış hızı) artar ve rafting sporu açısından ideal bir ortam sağlar.

1)MELEN ÇAYI

Melen çayı rafting sporuna gönül verenlerin en uğrak adreslerinden bir tanesidir. Melen çayının İstanbul ve Ankara gibi iki metropol şehrinin tam orta noktasında kalması Melen çayı rafting turlarına olan ilgiyi de artırmaktadır. Çok kısa sürelerde Melen çayı rafting parkuruna ulaşmanız mümkündür. Ankara’dan melen çayı rafting alanına 3 saat, İstanbul’dan melen çayı rafting alanına 2 saat gibi bir sürede geline bilmektedir. Melen çayı rafting parkuru doğal bir parkurdur ve herhangi bir müdahale söz konusu değildir. 13 km uzunluğundaki rafting parkuruyla uzun bir süre su üzerinde, rafting heyecanını yaşamak isteyenlere olanak tanımaktadır.

Melen çayı rafting parkuru oldukça eğlenceli ve güvenilir bir parkurdur. Yatağının çok geniş olması tehlikeyi bertaraf etmektedir. Hafif akıntıyla katılımcıları eğitme imkanı veriyor. Melen çayında rafting yapmak için yüzme bilmek kriter değildir.

Melen çayında rafting ne zaman yapılır? Mart, Nisan ve Mayıs aylarında diğer dönemler hava şartlarına bağlı olarak su seviyesi düşmektedir.

2)ÇORUH NEHRİ

Dünyada ilk 10 arasına giren Çoruh Nehri 169 kilometrelik parkuru ile sizi kendine hayran bırakacak. Artvin ilinin en büyük akarsuyudur. Kaçkar Dağları’ndan inen Çoruh Nehri’nde zorluk derecesine göre 4 parkur var. Özellikle Bayburt-Yusufeli/Oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar düzenleniyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan bu suların en verimli zamanları Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Kaynağını Mescid Dağı’ndan alan Çoruh nehri rafting sporu için çok uygundur. Kano için de elverişli alanları vardır.

Çoruh’ta rafting yapmaya gelmişken Artvin’i gezmek isteyebilirsiniz. Bölgede birçok Gürcü kilisesi, cami, köprü ve kale bulunmakta.

3)FIRTINA DERESİ

Yeşilin ve mavinin buluştuğu Karadeniz dünyanın en güzel derelerinden birine sahip.

Fırtına Deresi.

23 kilometrelik bir parkuru olan bu doğal güzellik, Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan birisi olup, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. 57 km uzunluğundaki dere, çay bahçelerine komşudur. 1177,03 km²’lik yüzölçümü ile Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından birine sahip olan Fırtına deresinde rafting yapmak bu nedenle çok elverişli.

Mayıs ve Haziran aylarında rağbet gören Fırtına deresi Türkiye Rafting Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmıştır. Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF tarafından korunması gereken yerler kategorisine alınan bu eşsiz dere, Ayder ve Çat yaylalarını da görebileceğiniz, Kaçkar Dağı tırmanışlarına ev sahipliği yapan stratejik bir yerde bulunuyor.

4)DALAMAN ÇAYI

Günümüzün en çok rağbet gören sporlarından rafting Ege’nin soğuk sularında daha bir eğlenceli oluyor. Muğla’nın Dalaman ilçesinde yer alan Dalaman Çayı özellikle turistlerin gözdesi. Siz de turlarla ya da yaz tatilinizde bu aktiviteyi yapabilir, yeni bir spor keşfedebilirsiniz.

Dalaman rafting tutkunlarının en gözde parkurlarından biri. Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, antik ismi İndos olan Dalaman çayı Marmaris ve Fethiye arasında yer almaktadır. Toplam uzunluğu 229 kilometre olan çay, Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyür, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km güneyinden denize dökülür.

5) İKİZDERE

İkizdere Karadeniz’in en güzel noktalarından biri. Dik yamaçları, uçsuz bucaksız dağları, yemyeşil yaylaları, köprüleri, coşkun akan dereleri ile tatilcileri kendine hayran bırakıyor. Dünyanın en önemli 200 vadisinden birisi olan İkizdere Vadisi ayrıca nehri ile doğaseverlerin rafting yapmasına olanak tanıyor. Hareketli nehir suları sporcuların heyecanı doruklarda yaşamasını sağlıyor. Siz de İkizdere rafting turları ile bölgeye gelebilir, arkadaşlarınız ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Parkur

İkizdere Nehri, toplam 25 kilometrelik bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 3 parkuru bulunuyor. Tatilcilerin ve sporcuların en çok geldiği zamanlar Mayıs ve Haziran ayları. Parkur ortalama 1,5 saatte tamamlanıyor. Ayrıca yeni başlayanlar için de oldukça ideal.

Çevresinde bulunan Anzer yaylası, Cimil, Ovit ve Kabahor gibi yaylalar da bulunuyor. Mola verdiğiniz zamanlarda bu yaylalarda dinlenebilir, yemek yiyip kamp kurma imkanına da kavuşabilirsiniz.

6)MUNZUR ÇAYI

Rafting tutkunlarının iyi tanıdığı ancak tatilcilerin çok fazla bilmediği Munzur çayı sizleri heyecanlı bir aktiviteye davet ediyor. Çılgın sularda akıp gitmek, Doğu’nun tarihi güzelliklerine tanık olmak isterseniz tur firmalarının düzenlediği rafting turlarından yararlanmalısınız. Gelin bu soluksuz heyecana katılın!

Munzur çayı, Munzur vadisinde Tunceli-Ovacık arasında, 42.000 hektarlık bir alan. Bölge 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan “Munzur Vadisi Milli Parkı”, Tunceli kent merkezine 8 km. uzaklıkta yer alıyor. Burada akarsu kaynakları ve gözeler olmak üzere zengin doğal veriler, endemik bitki türleri ve yöreye özgü hayvan türleri bulunuyor. Munzur Dağlarının üzerinde 2000-3000 metrelik zirvelerde yer alan krater gölleri, kanyonlar ve vadi boyunca dökülen şelaleler karşınıza çıkacak.

Munzur Ovası’ndaki rafting parkuru 20 kilometre kadar. En ideal zamanlar karların erimeye başladığı Mayıs ve Temmuz ayları.

7) KÖPRÜÇAY

Toros Dağları’ndan doğan ve doğa harikası kanyonlardan geçen Köprüçay rafting etkinlikleri ile her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Türkiye’nin en güzel tabiat kaynaklarından olan Köprüçay, özellikle Köprülü kanyon olarak bilinen bölgede bu sporun yapılmasını daha keyifli hale getiriyor. Siz de bu cennet bölgede heyecanı doruklarda yaşayabilir, arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, 36 bin hektarlık bir alana sahip ve Selge kentini de kapsamakta. Bu nedenle nehir kenarındaki kaleler, su kemerleri, Roma devrine ait köprüler ve tarihi yollar göreceksiniz. Ormanlık alanlarda ise karşınıza kızılcam, karaçam, sedir, köknar, meşe çeşitleri ve yabani zeytinlikler ile alageyik, yaban keçisi, yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, tavşan ve çeşitli kuş türleri çıkacak. Doğa ile iç içe unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Taşağıl Beldesi sınırlarında bulunan Köprüçay Rafting Merkezi, Selge Antik Kenti’nin 11 kilometre aşağısında.

8)BEKİLİ DERESİ

Bekilli Denizli ve çevresi zengin doğal kaynakları yüksek dağları yemyeşil vadileri ve uzayıp giden ırmakları ile rafting, nehir kanosu, ırmak kayağı, kanyon geçişi gibi eğlenceli adrenalin dolu doğa sporları için en ideal yerlerden biridir. Bekilli Denizli ve çevresindeki bölgelerde bulunan nehirlerin ve ırmakların aktığı vadiler boyunca yapılan rafting aktiviteleri esnasında zengin bitki örtülerini binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmış eşsiz tarihi eserleri seyretmek imkanı bulacaksınız.

Doğa sporu tutkunlarının yeni yeni keşfettikleri Bekili deresi kanyonları, köprüleri ile sizi büyüleyecek yörede gönlünüzce spor yapabileceksiniz. Köprüçay ya da Melen gibi kalabalık olmaması da avantajı.

Amatör raftingcilere uygun olmadığını belirtmekte de fayda var elbette. Ancak Çal Regülatörü’nden başlayıp Hançalar Köprüsü’ne kadar uzanan 11 kilometrelik ikinci parkur amatörler ve turistler için daha uygun hale getirilmiştir.

9)ZAMANTI IRMAĞI

Türkiye’de rafting yapılabilen en önemli akarsulardan olan Zamantı Irmağı, Kayseri’nin Yahyalı İlçesi’nden geçer. Uzunluğu, debisi, yeraltı geçişleri ve kanyonlarının yanı sıra, profesyonel ve amatör raftingcilerin kullanabileceği parkurları olması nedeniyle son zamanlarda ilgi odağı olmuştur. Bahar aylarında özellikle yabancı turist akınına uğrayan bölgeye siz de gelebilir, turların yarattığı fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Seyhan Nehri ve havzasını besleyen iki büyük koldan biri olan Zamantı Irmağı çok duyulmasa da aslında oldukça önemli. 1500 metre yükseklikteki Uzunyayla’da yer alan Şerefiye köyünden doğan bu doğal güzellik Adana’ya 80 km kala, Aladağ ilçesinin Akinek Dağı yamaçlarında Göksu Irmağı ile birleşerek Seyhan Nehri’ni oluşturur.

10)BARHAL ÇAYI

Artvin meşhur Çoruh Nehri ile rafting tutkunlarını ağırlıyor bildiğiniz üzere. Çoruh dışında bu eşsiz doğanın sporculara sunduğu bir diğer nimet de Barhal Çayı’dır. Sporculara rafting yapma imkanı tanıyan bu sular, kano ve nehir kayağı için de elverişli olup, yüksek dağlarla çevrili bir vadinin içinden akmaktadır.

Artvin ili sınırları içinde yer alan Altıparmak (Barhal) Çayı, Kaçkar Dağları’nın güney yamaçlarından doğar ve yaklaşık 40 km’lik bir mesafe kat ettikten sonra Yusufeli’nin 2 km güneyinde Çoruh Nehri’ne karışır. Yaz boyu karların erimesiyle de yüksek debiye sahiptir.

About Author

client-photo-1
berlika tur

Comments

Bir Cevap Yazın